Obecnie na rynku mamy wiele środków przeciwbólowych dostępnych bez recepty, najbardziej popularny lek z tej grupy - paracetamol wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Jest to lek o dużym profilu bezpieczeństwa (mała ilość działań ubocznych), nie podrażnia błony śluzowej żołądka oraz szerokim spektrum zastosowań. Często stosowany u małych dzieci i osób dorosłych, a także kobiet w ciąży. Nie jest wskazany w przypadku pacjentów z chorobami wątroby. Inna grupę stanowią leki, które poza działaniem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym mają komponentę przeciwzapalną - aspiryna, ibuprofen, naproksen, mające zastosowanie w przypadku bólu o większym natężeniu. Jednak należy uważać z podawaniem tych środków w przypadku osób, które mają stwierdzona chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy, ponieważ mogą nasilić te dolegliwości.
Stosując leki przeciwbólowe często nie zdajemy sobie sprawy z działań niepożądanych, które ujawniają sie przy stosowaniu dużych dawek. Uważamy, ze jeśli są one dopuszczone do obrotu bez recepty to są zupełnie bezpieczne. Nawet paracetamol, który jest uważany za bezpieczny lek, zażywany w nadmiarze i przez dłuższy czas, może powodować ciężkie uszkodzenia wątroby (maksymalna dawka dobowa dla osoby dorosłej 4,0g). Szczególnej ostrożności wymagają leki zawierające aspirynę, która podawana w dużych dawkach powoduje podrażnienia błony śluzowej żołądka i nie może być stosowana u dzieci poniżej 12 roku życia. Również ibuprofen (maksymalna dawka dobowa 1,2g) w nadmiarze wywiera podobne działania na śluzówkę żołądka, jednak posiada szerszy profil bezpieczeństwa w stosunku do aspiryny i ma zastosowanie u dzieci już powyżej 3 miesiąca życia.Należy zwrócić szczególną uwagę na leki używane w przypadku przeziębienia, które zawierają w swym składzie paracetamol, aby dodatkowo nie podawać innych środków przeciwbólowych z tym składnikiem. Często zdarzają sie sytuacje, że w zaleconym schemacie terapii stosujemy ibuprofen i paracetamol, musimy pamiętać o tym, że leków tych nie podajemy jednocześnie tyko w określonym odstępie czasowym, co najmniej 4 godzin. Zachowanie tych zasad pozwala zwalczyć ból przy jednoczesnym zmniejszeniu działań ubocznych.
W przypadku stosowania leków przeciwbólowych należy mieć świadomość, ze trzeba je stosować rozsądnie i z umiarem. Często jednocześnie stosujemy kilka środków, aby jak najszybciej zwalczyć ból, ale takie połączenia nie zwiększają siły działania, a są obciążone większą ilością działań ubocznych. Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że leki te są tylko rozwiązaniem doraźnym i w przypadku długo trwającego bólu, należy skontaktować się z lekarzem, w celu poprawnej diagnostyki choroby. Musimy mieć świadomość, że środków tych nie można stosować przez długi czas, gdyż następuje zmniejszenie siły ich działania, organizm po prostu się przyzwyczaja i żeby osiągnąć pożądany efekt, należy stosować coraz większe dawki, a to prowadzi do nasilonych objawów ubocznych.
Korzystając, w sposób rozsądny, z pełnej gamy leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty, możemy jednak wybrać specyfik dostosowany do naszych dolegliwości, aby w końcowym efekcie uzyskać zniwelowanie przykrych odczuć.